Preţurile la carburanţi pe 20 februarie

Românii care vor să-şi alimenteze maşina cu combustibil trebuie să ştie că vineri, 20 februarie 2026, preţurile la carburanţi sunt în creştere, faţă de cele afişate în ziua precedentă.

Preţurile la carburanţi sunt în creştere, faţă de cele afişate în ziua precedentă – Profimedia

Concret, conform specialiştilor, înregistrăm o creştere a preţurilor cu cinci bani pe litru, indiferent că vorbim despre benzină sau motorină.

Asta înseamnă că un litru de benzină standard a ajuns să coste între 7,75 şi 7,95 lei, un litru de benzină premium a ajuns să coste între 8,38 şi 8,66 lei, un litru de motorină standard a ajuns să coste între 8,09 şi 8,23 lei, iar un litru de motorină premium a ajuns să coste între 8,45 şi 8,78 lei.

Nu în ultimul rând trebuie precizat că preţul pentru un litru de GPL se menţine constant, undeva în intervalul 3,9-3,96 lei.

Sursa:observatornews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *