Începe Rabla 2024
Primăvara vine cu o veste foarte bună şi pentru şoferi! Pentru aceia care vor să-şi înnoiască maşina! De marţi, de la ora 10, ia startul programul Rabla 2024: E continuarea, practic a unuia dintre cele mai de succes programe guvernamentale.
Recorduri şi câteva modificări majore. Programul se adresează în continuare persoanelor fizice sau juridice care pot da la schimb o maşină mai veche de 15 ani sau cu normă de poluare Euro 3 sau mai mică. Iar la cumpărare eligibile sunt maşinile clasice cele cu propulsie hibridă sau cele full eletric. Vorbim de fonduri record, 1 miliard de lei pentru Rabla Plus şi 300 de milioane pentru Rabla Clasic.
Un program care se va derula în două faze, iar prima dintre ele începe marţi la ora 10 şi va dura până pe 19 septembrie.
Condiţiile de anul acesta pentru Rabla Clasic şi Plus
La Rabla Clasic, lucrurile sunt oarecum simple. Se pot casa cel mult 2 autovehicule vechi, pentru primul se primesc 7.000 de lei iar pentru al doilea încă 3.000. Maşina cumpărată nu trebuie să fie mai scumpă de 60.000 de euro cu TVA inclus. Se păstrează şi sistemul de ecobonusuri, fiecare în valoare de 1.500 de lei şi am făcut un calcul pentru cea mai mare primă care poate fi încasată. Vorbim de 16 mii de lei dacă bifaţi următorul scenariu: Casaţi două maşini mai vechi de 15 ani, cu Euro 3 şi doriţi să cumpăraţi o maşină cu GPL care în plus nu generează mai mult de 120 de grame de Dioxid de carbon pe kilometru. Sunt 4, maxim de ecotichete aici şi vorbim exclusiv de Rabla Clasic!
Avem o modificare majoră şi la Rabla Plus, un program care pare să fi fost victima propriului succes. Ecotichetul a fost injumătăţit de la 10.000 de euro, anul trecut, care era cea mai generoasă bonificaţie din Europa, a ajuns acum la aproximativ 5.000 de euro, 25.500 de lei. Motivul? Autorităţile consideră că preţul maşinilor electrice a scăzut îndeajuns de mult iar cota de piaţă a acestora a urcat satisfăcător, în 2023 a ajuns la 43.3 %. Şi tot ca o noutate, estetică de această dată, de anul acesta maşinile cumpărate prin acest program vor avea un sticker pe ele, pentru a le repera în trafic.
Sursa:observatornews
Mai multe detalii despe valorile de eco-bonus găsiţi AICI
În conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, republicată, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor supune consultării publice proiectul de Ordin al ministrului mediului, apelor și pădurilor pentru modificarea și completarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024, aprobat prin Ordinul ministrului mediului, apelor şi pădurilor nr. 323/2020.
Cetățenii, instituțiile și organizațiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii, în termen de 10 zile lucrătoare de la data publicării pe site a proiectului de act normativ, iar persoana de contact din cadrul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (Administrația Fondului pentru Mediu) este doamna Nina Ofițeru, adresă de e-mail: nina.ofiteru@afm.ro .
Articolul 7 se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 7 Ecotichetul
(1) Solicitantul beneficiază de ecotichet la achiziţionarea unui autovehicul nou în schimbul predării spre casare a unui autovehicul uzat.
(2) Prin excepţie de la alin. (1), instituţiile publice şi unităţile administrativ-teritoriale beneficiază de ecotichet în cuantum de 120.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat.
(3) În cazul în care se achiziţionează o motocicletă electrică, solicitantul va preda spre casare un autovehicul uzat, beneficiind de prima de casare potrivit alin. (4) lit. c).
(4) Cuantumul ecotichetului, indiferent de numărul de autovehicule uzate predate spre casare, este de:
- a) 25.500 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric sau a unui autovehicul nou cu pilă de combustie cu hidrogen, exceptând motocicleta;
- b) 13.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou electric hibrid, exceptând motocicleta, care generează maximum 80 g CO_2/km în sistem WLTP;
- c) 13.000 lei pentru achiziţionarea unei motociclete electrice.
(5) Ecotichetul nu se cumulează cu alte programe care finanţează achiziţionarea autovehiculelor noi. Prin excepţie, ecotichetul poate fi cumulat cu operaţiunile finanţate prin fonduri europene aferente politicii de coeziune.
(6) Ecotichetul se scade de către producătorul validat din preţul de comercializare, cu TVA, al autovehiculului nou, diferenţa fiind asigurată de către beneficiar din surse financiare proprii şi/sau surse financiare complementare: credite bancare ori finanţare în baza unui contract de leasing financiar. Valoarea finanţării nu poate depăşi 50% din preţul de comercializare al autovehiculului nou achiziţionat prin program, cu excepţia instituţiilor publice şi a unităţilor administrativ-teritoriale. Pentru autovehiculul pur electric, electric hibrid sau cu pilă de combustie cu hidrogen, ecotichetul se scade de către producătorul validat din preţul de comercializare, care nu poate depăşi suma de 70.000 euro, cu TVA inclus.
Sursa:oportunitati-ue.gov.ro
