Semafoarele de la Podu Iloaiei vor funcționa doar pe galben intermitent, timp de o săptămână

Semafoarele de la Podu Iloaiei sunt trecute pe galben intermitent, timp de o săptămână, de către polițiștii rutieri, din cauza aglomerației create de acestea

La orele de vârf, pe drumul E58 dinspre Iași spre Podu Iloaiei, traficul era un calvar pentru șoferi. Cozi care se întindeau pe 3-4 kilometri, iar cauza principală erau semafoarele de la intrarea în orașul Podu Iloaiei. Astfel, Serviciul Rutier din Iași a luat decizia de a trece semafoarele pe galben intermitent, timp de o săptămână, pentru a observa dacă problema aglomerației va fi rezolvată.

Semafoarele din Podu Iloaiei sunt modificate

De pe 15 mai 2025 dimineață, toate semafoarele de la intrarea din Podu Iloaiei, dinspre Iași, au fost trecute pe galben intermitent. Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Iaşi a transmis Primăriei Podu Iloaiei că trebuie să modifice funcționarea semafoarelor. Totul a venit de la inițiativa Serviciului Rutier Iași. Pentru a vedea dacă, într-adevăr, este sesizată vreo schimbare, reporterii BZI au mers până la Podu Iloaiei. Deși erau multe mașini pe stradă care se îndreptau spre orașul respectiv, nu a fost creat niciun ambuteiaj pe parcursul drumului. La prima vedere, noua măsură pare să rezolve problemele, însă rămâne de văzut cum va evolua situația.

„DRDP ne-a înștiințat că trebuie să punem semaforul de la intrarea în oraș pe galben intermitent, pentru o anumită perioadă. Inițiativa a venit de la Poliția Rutieră Iași, din ce am fost informat. Se pare că au fost foarte multe sesizări din partea șoferilor care tranzitau zona, din cauza ambuteiajelor foarte mari. Autoritățile vor să vadă acum, în această perioadă, cum se comportă traficul din zonă și dacă vor fi mai multe beneficii fără semafoarele respective. Încă de la început, am spus că semafoarele sunt puse pentru siguranța cetățenilor, a pietonilor, având în vedere accidentele constante. Sperăm că vom avea, în sfârșit, o centură ocolitoare și ca tot traficul să fie redirecționat pe lângă oraș. Astfel, va fi rezolvată toată problema din zonă”, a precizat Ioan Alexa, primarul orașului Podu Iloaiei.

Polițiștii vor să observe cum evoluează traficul

Șoferii și-au pierdut răbdarea din cauza drumului E58 și a ambuteiajelor create din cauza semafoarelor, făcând astfel presiuni către IPJ Iași. Astfel, reprezentanții Serviciului Rutier au venit cu o propunere fără precedent. Timp de o săptămână, semafoarele vor funcționa doar pe galben intermitent, pentru a vedea dacă, într-adevăr, acestea afectau traficul din zonă. În funcție de informațiile primite din teren, acestea ar putea să fie lăsate, tot timpul, pe galben intermitent la orele de vârf și să fie folosite în regim normal doar la orele mai libere.

„Am dispus această măsură pentru o săptămână, deoarece am observat ce se întâmplă, la orele de vârf, la intrarea în localitatea Podu Iloaiei. Vrem să observăm cum funcționează traficul fără acele semafoare, iar în funcție de feedbackul primit de la cetățeni, atunci, vom lua și alte măsuri pe viitor. Semaforizarea unei porțiuni de drum nu poate fi întotdeauna soluția cea mai bună, însă suntem dispuși să venim în sprijinul cetățenilor pentru a rezolva problema. Deocamdată, doar observăm cum evoluează situația, după care vom lua în calcul mai multe posibilități pentru fluidizarea traficului din zonă. Desigur că și siguranța pietonilor este foarte importantă și trebuie să fie o prioritate”, a declarat Mihai Șoric, șeful Serviciului Rutier din cadrul IPJ Iași.

Modificarea semafoarelor de la Podu Iloaiei ar putea asigura fluidizarea traficului de pe drumul E58, pentru următoarea perioadă.

Sursa:bzi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *