Accident la Tazlău

Polițiștii au descoperit mai multe nereguli
Accident la Tazlău. Un autoturism a intrat în coliziune cu un tractor care circula în fața sa, impactul soldându-se cu rănirea a două persoane.
Cum s-a produs accidentul
La data de 3 februarie a.c., în jurul orei 07:15, poliţiştii din cadrul Biroului Rutier Piatra-Neamț au fost sesizaţi cu privire la faptul că, pe DJ 156A, în afara localităţii Tazlău, s-a produs un accident rutier, potrivit IPJ Neamț.
Cu ocazia cercetărilor desfășurate la faţa locului s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 44 de ani, din județul Suceava, conducea un autoturism având direcţia de deplasare către localitatea Frumoasa, nu ar fi păstrat o distanţă suficientă faţă de un tractor, ce avea aceeaşi direcţie de deplasare, condus de un tânăr, în vârstă de 29 de ani, intrând în coliziune cu acesta, conform polițiștilor.
Persoane rănite
În urma evenimentului a rezultat vătămarea corporală a bărbatului de 44 de ani şi a unui bărbat, în vârstă de 52 de ani, din Suceava, pasager în același vehicul.
Nereguli constatate de polițiști
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, tânărul de 29 de ani nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
De asemenea, tractorul nu avea montate plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau înregistrare.
Testări și cercetări
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilometru, rezultatele fiind negative.
Continuăm cercetările în cadrul unui dosar penal.
Sursa:monitorulneamt
