Iași: Accident între două autospeciale de poliție

Două autospeciale de poliție s-au izbit violent în Copou. Un polițist în vârstă de 21 de ani a fost neatent și a intrat cu autospeciala pe care o conducea într-o altă autospecială de poliție. Ulterior, una dintre mașinile de poliție a fost proiectată într-un autoturism

Liviu Poenariu are 21 de ani și este agent de poliție în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iași. Acesta se afla luni, pe 2 februarie, în jurul orei 10:30, la volanul unui autoturism marca Dacia Logan, autospecială de poliție, pe strada Dr. Vicol, iar la intersecția cu bulevardul Carol I, din cauza neatenției probabil, nu a putut frâna la timp și a intrat în coliziune cu o altă autospecială, condusă de un coleg de-al său, pe nume Lucian Maftei. Autospeciala condusă de Maftei a fost proiectată într-un autoturism. Astfel, accidentul s-a produs pe fondul nerespectării distanței în mers.

Accident în Copou: două autospeciale de poliție au fost implicate

Cele două autospeciale de poliție au fost serios avariate, dar din fericire agenții de poliție și femeia care se afla la volanul autoturismului izbit nu au fost răniți. Atât agenții de poliție, cât și conducătoarea auto au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele indicate au fost negative.  Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași au făcut câteva precizări legate de acest incident.

„La data de 2 februarie a.c., pe strada Vicol, din municipiul Iași, a avut loc un eveniment rutier, soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate a rezultat faptul că un tânăr de 21 de ani a condus autospeciala de poliție, iar într-o intersecție, pe fondul nepăstrării unei distanțe corespunzătoare, ar fi intrat în coliziune cu o altă autospecială de poliție, condusă de un tânăr de 23 de ani. Din impact, autospeciala condusă de tânărul de 23 de ani ar fi intrat în coliziune cu un autoturism, condus de o femeie de 38 de ani. În urma evenimentului rutier au fost înregistrate pagube materiale. Conducătorii auto au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative. Verificările sunt continuate în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier, urmând să fie dispuse măsuri legale în consecință”, a declarat Adina Ciobanu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.

Multe autospeciale de poliție de la Hârlău, distruse

Trebuie precizat faptul că agentul Maftei și agentul Poenariu sunt colegi la Secția nr. 9 Rurală Hârlău. În ultima vreme, mai multe autospeciale ce aparțin Poliției Hârlău, așa cum aparțineau și cele două care s-au izbit în Copou, au fost avariate după ce au fost implicate în accidente rutiere. De exemplu, un Duster a fost distrus, în anul 2023, după ce un polițist din Hârlău a pierdut controlul volanului în timp ce urmărea un șofer care nu a oprit la semnale, pe raza localității Pârcovaci. Și acel agent avea puțină experiență la volan. Se pare că și o autospecială marca VW Polo a fost distrusă tot în urma unui incident în trafic. Dacă se vor lua măsuri după ce doi polițiști s-au izbit cu autospecialele de poliție în Copou, rămâne de văzut.

Sursa:bzi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *