Gest salvator la Vernești: un polițist a intervenit și a salvat un om de la moarte

Un bărbat a fost rănit la cap, miercuri după-amiază, în urma unui accident de bicicletă produs pe o stradă din comuna buzoiană Vernești. Un jandarm al Grupării Mobile „Matei Basarab” Ploiești, aflat în timpul liber, a trecut întâmplător chiar pe acolo, la scurt timp după ce biciclistul a căzut, găsind victima zăcând pe marginea drumului. Jandarmul i-a sărit imediat în ajutor.

Protagonistul acestei întâmplări este plutonier adjutant șef Căicuț Dorin, din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Ploiești. Aflat în timpul liber, miercuri după-amiază, acesta a găsit, pe o stradă din satul Săsenii Vechi (com. Vernești, Buzău) un bărbat rănit la cap, care zăcea, inconștient, pe marginea drumului.

„În timp ce se deplasa cu autoturismul personal, în județul Buzău, subofițerul a observat la marginea drumului, pe raza localității sus-amintite, o persoană căzută, cu o bicicletă alături. A oprit imediat pentru a acorda ajutor.

Colegul nostru a constatat că bărbatul avea o rană la cap care sângera, era în stare de inconștiență, însă prezenta semne vitale. Jandarmul l-a așezat în poziția de siguranță și a apelat de urgență numărul 112. Până la sosirea echipajului medical, victima și-a recăpătat cunoștința.

Bărbatul i-a povestit colegului nostru că s-a dezechilibrat în timp ce cobora o pantă cu bicicleta, a căzut și s-a lovit cu capul de asfalt. La scurt timp, un echipaj de Ambulanță a ajuns la fața locului și a preluat victima, transportând-o la o unitate medicală din municipiul Buzău pentru investigații și tratament de specialitate”, au relatat reprezentanții Grupării Mobile „Matei Basarab”.

Bărbat găsit căzut pe o stradă din Ploiești. A fost resuscitat pe stradă de un jandarm

Video aici

Ulterior, jandarmul a luat legătura cu personalul medical, pentru a se interesa de starea bărbatului, primind asigurări că acesta este în afara oricărui pericol.

„Îl felicităm pe colegul nostru pentru promptitudinea și spiritul civic de care a dat dovadă!”, au transmis reprezentanții Grupării Mobile Ploiești.

Sursa imagini: Gruparea Mobilă de Jandarmi „Matei Basarab” Ploiești

Sursa:telegrama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *