S-a urcat băut la volan și a provocat un accident. Ce pedeapsă a primit un șofer din Sebeș

Un șofer din Sebeș care s-a urcat beat la volan și a provocat un accident rutier a fost condamnat în primă instanță de instanța din oraș. În data de 22 iunie 2026, șoferul a fost condamnat pentru un accident pe care l-a provocat în data de 6 martie 2025.
Atunci în autoturism cu el se aflau soția, dar și cei doi copii minori. Accidentul s-a petrecut pe strada Pieții din Sebeș.
În fața instanței, bărbatul a declarat că în ziua accidentului a consumat aproximativ doi litri de bere, iar pe timpul nopții s-a urcat alături de familia sa la volanul autoturismului.
Potrivit motivării instanței, în timp ce conducea autoturismul nu ar fi adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum, ar fi intrat în coliziune cu un stâlp din beton, iar autoturismul ar fi ricoșat în fațada unui magazin din municipiu.
Accidentul a fost anunțat prin numărul de urgență 112, iar la fața locului s-au prezentat polițiști și pompieri militari.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat. Apoi la proba biologică avea ea o îmbibație de 2,57 g/l alcool pur în sânge la prima probă (la data de 06.03.2025, ora 23:15), respectiv de 2,37 g/l alcool pur în sânge la a doua probă.
Șoferul și-a recunoscut fapta în fața instanței și a declarat că regretă cele întâmplate.
La Judecătoria Sebeș a fost condamnat la un an și două luni de închisoare cu suspendare. Momentan decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel.
Sursa: alba24
