Veşti proaste pentru români la început de sezon rece

Prețul gazelor naturale va crește cu 6% de la 1 octombrie, a declarat Emil Calotă, vicepreședinte al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) la o dezbatere în Comisia de Industrii și Servicii a Camerei Deputaților.
”Din punctul de vedere al evoluției prețurilor pe bursă, tranzacțiile desfășurate de la 1 aprilie până acum au avut o medie în jurul valorii din calendarul de liberalizare pe care România îl avea angajat din anul 2011 cu Comisia Europeană, Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional, respectiv de 72 lei pe MWh.
Sursa:libertatea.ro

Guvernul PSD-ALDE a “călcat pe bec”: de la 1 octombrie sunt certe scumpirile la energie, iar intrarea în vigoare a noii trepte de preț la supraaciza de la carburanți va atrage alte scumpiri în lanț.
Tarifele de tip componentă de piaţă concurenţială, care reprezintă 90% din factura consumatorilor casnici alimentaţi în regim reglementat, cresc cu 3 bani/KWh în medie, de la 1 octombrie 2017, potrivit unui comunicat al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
În ședința din data de 26 septembrie 2017, Comitetul de reglementare al ANRE a avizat tarifele de tip Componenta de piață concurențială (CPC) aplicabile în trimestrul IV 2017 clienților finali casnici și noncasnici beneficiari ai serviciului universal.
Preţul energiei electrice pentru marea majoritate a celor opt milioane de gospodării din România va creşte, în medie, la nivel national cu 3 bani per kWh, după ce furnizorii ceruseră o creștere de 10 bani.
Asta înseamnă că, de exemplu, pentru consumatorii din Bucureşti-Ilfov care nu au trecut pe piaţa concurenţială, asistăm la o creştere de circa 5%, dat fiind că, acum, preţul reglementat este de circa 58 de bani/kWh.
Sursa:realitatea.net
