Orașul cu aerul otrăvit de care comuniștii nu voiau să vorbească
În 2006, Copșa Mică era cel mai poluat oraș din Europa. Poluarea nu a ajuns la cote alarmante doar în acel an, problema exista încă din vreme lui Ceaușescu, însă nu discuta nimeni despre asta. De vină erau cele două fabrici, Carbosin și Sometra, unde se producea negru de fum, acid sulfuric și se prelucrau metale neferoase printre care plumb și cadmiu. Astăzi, dacă treci prin oraș, în drum spre Sibiu, aproape nimic nu mai aduce aminte de acest statut, așezarea semănând incredibil cu celelalte localități din zonă, cu case viu colorate. Oamenii chiar glumesc că aerul este mai curat ca la Sinaia.
Carbosin s-a închis în 1993, iar la Sometra furnalul nu mai arde din 2008. Amintesc de vremurile trecute doar ruinele celor două fabrici. Povestea orașului și a oamenilor de aici rămâne însă una incredibilă, o lecție despre ce înseamnă industrializarea fără respect pentru om și natură, ce preț plătim pentru asta și despre capacitatea extraordinară de regenerare a naturii.
Continuarea aici.
