Autocar cu botoşăneni răsturnat în Italia

Una dintre pasagerele din autocarul cu botoșăneni care s-a răsturnat, a spus pentru publicația pentru Il Gazzettino că „șoferul mergea cam repede”. De asemenea, aceasta a povestit cum pasagerii au ieșit din autocar pe geamurile sparte.

Potrivit Ministerului Afacerilor Externe (MAE) șapte cetățeni români, dintre care trei minori și patru adulți, sunt răniți, fără a le fi pusă viața în pericol, și au fost transportați de urgență la unități spitalicești din apropiere, pentru a primi îngrijiri medicale de specialitate. Ancheta autorităților italiene competente cu privire la circumstanțele producerii acestui incident este în desfășurare.

„În acest context, reprezentanții misiunii diplomatice și ai oficiului consular au întreprins demersuri pe lângă autoritățile italiene, în regim de urgență, pentru a obține informații referitoare la cetățenia, identitatea, starea de sănătate a victimelor, precum și la circumstanțele producerii accidentului rutier.

Totodată, un reprezentant al Consulatului General al României la Trieste s-a deplasat la Padova și se află în contact cu autoritățile competente (poliție, spitale etc.), în vederea obținerii unor detalii suplimentare despre accident și pentru a acorda asistența consulară specifică în astfel de situații”, au transmis reprezentanții MAE.

De asemenea, MAE precizează că, din informațiile disponibile la nivelul oficiului consular, firma de transport proprietară a autocarului implicat în accident va asigura preluarea celorlalți pasageri și transportul acestora în România. Consulatul General al României la Trieste continuă dialogul cu autoritățile locale, fiind pregătit să acorde asistență consulară, în funcție de solicitări, conform competențelor legale.

Din cauza accidentului, legătura cu A4 Torino-Trieste de pe A13 Bologna-Padova a fost închisă pentru cei care călătoresc din Bologna la Padova. Traficul a fost blocat și fost cozi de 2 km în direcția Padova.

Autostrada a fost redeschisă în jurul orei 14:30, în timp ce șoseaua de legătură rămâne închisă. La fața locului a fost amenajat un punct de prim-ajutor şi de triere al celor răniţi.

Sursa:monitorulbt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *