Resurse turistice ale României(Partea a II a)

1. România are 9 din primele 15 oraşe ale lumii cu cel mai rapid internet de bandă largă. De exemplu, Ploieşti se află pe locul trei în lume, după Singapore şi Hong Kong.

12. România are unul dintre cele mai… fericite cimitire de pe Pământ. Cuibărit într-un mic sat din judeţul Maramureş, Săpânţa, în apropiere de graniţa cu Ucraina, Cimitirul Vesel nu este doar un loc funerar unic în lume, dar, de asemenea, reprezintă şi un muzeu în aer liber şi o atracţie turistică în sine.

13. Mulţi inventatori români au schimbat lumea. Printre aceştia: Nicolae Constantin Paulescu – descoperitorul insulinei; Eugen Pavel – inventatorul Hyper CD-ROM-ului; Aurel Persu – inginer mecanic care a proiectat primul automobil cu profil aerodinamic avansat din lume cu roţile integrate în caroserie; Petrache Poenaru – inventatorul stiloului; Emil Racoviţă – fondatorul biospeologiei (studiul organismelor care trăiesc în peşteri); Dragomir Anastase – inventatorul scaunului de paraşutat, o versiune timpurie a scaunului ejectabil de azi. Mai mult decât atât, inginerii români au contribuit cu succes la istoria zborului. Henri Coandă, Traian Vuia şi Aurel Vlaicu – toţi aceştia au jucat un rol important ca pionieri în aerodinamica aviaţiei.

14. Cea mai mare populaţie de urşi bruni din Europa trăieşte în România (40% din totalul populaţiei europene).

15. Statuia lui Decebal, situată pe Dunăre, este cea mai mare sculptură în piatră din Europa.

16. România are singurul muzeu al aurului din lume. Cunoscut sub numele de Colecţia mineralogică Brad, Muzeul aurului din micul oraş românesc Brad este singurul de acest gen din Europa. România este, de asemenea, cea mai bogată ţară din Europa în resurse de aur.

BradHD (7).JPG

17. Timişoara este primul oraş luminat de lămpi stradale electrice din Europa continentală, încă din 1884.

18. România are propriul său Stonehenge, numit Sarmizegetusa Regia. A fost cel mai important centru militar, religios şi politic al Daciei. Ridicată pe vârful unui munte înalt de 1.200 de metri, cetatea a fost nucleul sistemului strategic defensiv din Munţii Orăştiei, care cuprinde şase citadele.

19. Bucureşti a fost declarat drept cel de-al doilea oraş la modă din Europa de către revista franceză slate.fr, imediat după Lisabona. De asemenea, Europe Backpacker Index pentru 2016 afirmă că Bucureştiul este cel de-al doilea oraş ieftin al Europei, după Kiev.

20. Castelul Peleş din Sinaia nu este doar cel mai spectaculos castel din România, dar şi unul dintre cele mai uimitoare castele din toată Europa. A fost construit de primul rege al României, Carol I. De asemenea, a fost primul castel european luminat în întregime de curent electric.

Sursa:adevarul.ro